عضویت در سایت  |  ورود به سایت  |  سبد خرید  |  پیگیری سفارش
جستجوی موضوعی: جستجوی پیشرفته جستجوی قیمتی:
نام کاربر: مهمان امروز: 14 تیر 1401 ساعت

:: لینکهای مفید

سوالات متداول
نمایندگیها
فرم نمایندگی
تبلیغ در سایت
مقالات
لینک به ما
معرفی محصول شما
دعوت از دوستان

:: آمار سایت

بازدید امروز 187
بازدید دیروز 440
افراد آنلاین 15
بازدید کل 6,454,508

شرح مقاله

01/02/1387
منبع: روزنامه سرمایه
نویسنده: مهندس پیام پروین
آیا تا به حال فکر کرده اید که راستی اینجا ایران است !!!

آیا تا به حال با خود فکر کرده اید که راستی اینجا ایران است !!!

آیا کلمات و مفاهیم عصر حاضر : تجارت الکترونیک ، عصر ارتباطات ، دهکده جهانی ، دولت الکترونیکی ، دنیای مجازی و ....در ایران عزیزمان همان معنا و مفهوم واقعی خود را دارد ؟!

پس بحث مان را از اینجا آغاز می کنیم .

آیا تا به حال گذرتان به بازار تهران خورده است ؟

در صورت مثبت بودن جواب ، نیت و قصد شما جهت عزیمت به بازار احتمالا در دسته بندی های زیر  می گنجد .

1-      از کسبه بازار هستید و یا به واسطه ارائه خدماتی به بازار می روید .

2-      خریدارید و جهت خرید به بازار می روید ( بدنبال جنس عمده و یا جنس خاصی می گردید )

3-      توریست هستید و یا برای تفریح و بازدید از مناطق تاریخی به بازار  می روید .

بحث ما در این مقاله موارد 1 و 3  را شامل نمی گردد .

حالت اول ( جامعه ما )

پیش فرض : خریداریم و جهت خرید قصد رفتن به بازار را داریم

اول باید بدانیم جنس یا محصول مورد نظرمان را از کدام قسمت بازار باید تهیه نماییم در صورت نداشتن اطلاعات عمومی در این زمینه پدران و افراد مسن اطراف خودمان بهترین راهنمای ما خواهند بود . بعد از تعیین مسیر اولین ، سریعترین و بهترین گزینه جهت رفتن به بازار استفاده از تکنولوژی دهه های گذشته غرب و امروز ایران یعنی مترو می باشد . با استفاده از این وسیله سریع السیر خوشبختانه کمتر از یک نصف روز از وقت مان در رفت و آمد  خواهد گذشت .  حال به بازار  تهران رسیده ایم

1-    ازدحام ، 2- ترافیک و بی قانونی ، 3- آلودگی هوا و عدم رعایت نظافت و بعد از مدتی که به شرایط موجود عادت نمودید مغازه های زیاد افراد گوناگون قیمت های متفاوت و جنس های  جور واجور همه و همه شما را گیچ و مبهوت و مردد جهت یک خرید به اصطلاح بازاریاب ها   برد – برد می کند  در بهترین شرایط شما بعد از پیدا کردن جنس مورد نظر خود با هزار قسم  و آیه از طرف فروشنده و چانه زدن از طرف شما و با صرف کلی انرژی و وقت ، دل را به دریا زده و جنس مورد نظر خود را خریداری می نماید و ...

ب) حالت دوم ( جامعه پیشرفته )

پیش فرض : یک خریداریم و جهت خرید خود به دنبال مکان مناسبی می گردیم .

پشت میز کامپیوتر شخصی خود در منزل و یا محل کار خود و کیلومترها دورتر از محل فروش محصول در محیطی آرام و در کنار کارهای روزمره همراه با صرف نوشیدنی داغ  به راحتی جنس مورد نظر خودمان  را در اینترنت جستجو نموده و در کمتر از کسری از ثانیه از  مغازه های مختلف دیدن نموده قیمت ها را مقایسه کرده و ثبت سفارش می نماییم و مبلغ آن را از حساب  شخصی مان پرداخت نموده و در عرض چند دقیقه نسبت به یک معامله بزرگ اقدام می نماییم  خشنودیم و ....

با بیان حالت های اول و دوم و همچنین مشکلات بنیادی ، بعد فرهنگ سازی زیر ساخت ها باور مسئولان مربوطه! شما فکر می کنید چقدر طول خواهد کشید ما نیز در ایران خودمان مجهز به این تکنولوژی و یا حتی از نظر فرهنگی آماده استفاده از آن گردیم ؟!

جواب این سئوال در حوزه های مختلف سیاسی ، اجتماعی ، علمی و افراد عامه مختلف متفاوت

 می باشد بد بینانه ترین نظرها  رسیدن به این فن آوری را ده ها سال در نظر گرفته و خوشبینانه ترین نظرها نیز که هر روز در روزنامه ها  می خوانیم  همین فردا را با ایجاد یک شهرک الکترونیکی هدف قرار می دهند .  

بدون توجه به صحبت های امیدوار کننده و یا نا امید کننده ، دنیای پیرامون ما به سرعت د رحال پیشرفت و راحتی انسان ها قدم بر می دارد و ما نیز بدون توجه به سیاست های دست و پاگیر دولت ، می توانیم در زمینه استفاده از حداقل های موجود ، این تکنولوژی را بومی نموده و به گسترش فرهنگ استفاده از آن اقدام نماییم تا در آینده با امیدواری به تغییر شرایط فرهنگی – علمی و سیاست گذاری های کلان کشوری ، اولین افراد و یا مجمومه هایی باشیم که آمادگی استفاده کامل از آن را با رعایت استاندارد های کامل بین المللی دارا  می باشند .

تجارت الکترونیک در ایران دوران رشد خود را سپری می نماید و روز به روز استفاد از آن در بنگاههای اقتصادی کوچک و بزرگ لازم و ضروری تر می باشد و از جمله نیازهایی می باشد که ا ز پایین هرم به بالای آن فشار آورده و موجب سیاست گذاری های دولت ها در این زمینه می گردد . تجربه استفاده از این تکنولوژی و علم روز به ما نشان داده است بدون در نظر گرفتن فرهنگ جامعه و یا برخورد کور کورانه به این قضیه موفقیت در این راه به صفر خواهد رساند چیزی که به ما بنگاههای اقتصادی مربوط می شود آنست که بتوانیم نیازهای جامعه ، فرهنگ استفاده کننده گان و راه کارهای مرتبط جهت رسیدن به این هدف را با در نظر گرفتن استفاده از این تکنولوژی در ایران همه را با هم مد نظر قرار داده و گام به گام همراه با پیشرفت جامعه از نظر فرهنگی – اجتماعی اقتصادی و همچنین در بعد سیاست گذاری در این زمینه نیز گام برداریم . مصداق سطور گذشته ، وجود صدها سایت فروش Online در ایران  می باشد که بنا به دلایل بسیاری یا موفق نبوده اند و یا در صورت موفق بودن فقط نیازهای جامعه آماری کوچکی را در جامعه ایران پوشش می داده اند. بدون توجه به بومی نمودن این تکنولوژی و یا حتی جلوتر رفتن از سیاست گذاری های دولت جهت گسترش حرفه خود فقط با برنامه ریزی دقیق و شناخت از بازار و آینده و امید به ایجاد ساختارهای لازم در این زمینه و همچنین حرکت به سوی پیشرفت محقق و عملی خواهد شد . کاری که ما در قالب یک شرکت خصوصی و با توجه به علاقه شخصی مدیران به صورت خواسته و یا ناخواسته بدون داشتن اطلاعات کامل در زمان شروع و در طول 4 سال فعالیت مستمر در قالب سایت الو گیفت alogift.com   ( اولین سایت تخصصی هدایای تبلیغاتی در ایران ) انجام داده ایم و با این شیوه ایرانی وار به موفقیت های خوبی رسیده ایم که امیدوارم زمانی مناسب نسبت به ارائه plan اجرا شده در مجموعه شرکت آفرینگان نوین که صاحب امتیاز سایت الو گیفت نیز می باشد بپردازیم . به امید ایرانی آباد و پیشرو در صنعت علم و دانش  در جهان امروز .

درباره نویسنده : مهندس پیام پروین مدیر عامل مجموعه آفرینگان نوین فوق لیسانس مهندسی مکانیک و MBA

 


ارسال به دوستان نسخه چاپی
 صفحه اصلی     لیست محصولات      درباره ما      تماس با ما
جستجوی موضوعی: جستجوی پیشرفته جستجوی قیمتی:
       
کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت آفرینگان نوین اندیشان پیام می باشد
بهترین حالت نمایش 768 * 1024 پیکسل. 1401-1383